Styczeń miesiącem TOLERANCJI - tydzień pod hasłem "Jesteśmy różni? Jesteśmy równi!" - 16-20.01.2017r.

24 stycznia 2017

W dniach od 16 do 20 stycznia obchodziliśmy w naszym Ośrodku Tydzień Tolerancji pod hasłem "Jesteśmy różni? Jesteśmy równi!". Chcieliśmy, aby ten tydzień uświadomił naszym uczniom jakie wartości są ważne w życiu człowieka, przybliżył znaczenie tolerancji, szacunku, życzliwości, przyjaźni i uwrażliwił na odmienność postaw innych ludzi.

W ramach Tygodnia Tolerancji grupa V przygotowała i zorganizowała dla wszystkich wychowanków Ośrodka wiele interesujących atrakcji, które miały na celu:

• zrozumienie pojęcia TOLERANCJA i umiejętność zdefiniowania go,
  • uświadomienie sobie znaczenia tolerancji w naszym życiu oraz konsekwencji jej braku,
  • uwrażliwienie na odmienność postaw innych ludzi,
  • unikanie zachowań nietolerancyjnych,
  • rozbudzanie twórczego myślenia,
  • efektywną współpracę w grupach,
  • ćwiczenie umiejętności prowadzenia kulturalnej dyskusji,
  • ćwiczenie umiejętności posługiwania się źródłami informacji.

W poniedziałek zaczęliśmy od wykonania gazetki ściennej, umieszczonej w miejscu widocznym dla wszystkich wychowanków. Treść gazetki miała na celu wprowadzenie młodzieży w tak ważny temat, jakim jest TOLERANCJA. Uczniowie klasy I ZSZ na powitanie wręczali każdemu uczniowi i pracownikowi szkoły znaczek z uśmiechniętą buźką.

W środę każdy uczeń mógł na kolorowym papierze odrysować swoją dłoń, a w niej napisać swoje imię. Po wycięciu i złączeniu wszystkich dłoni powstał na korytarzu piękny łańcuch życzliwości. Zabawa była super. To nie wszystko! Po południu grupa V zaprosiła wszystkich wychowanków na projekcję filmu pt. "Paddington". Niektórzy z nas utożsamiali się z misiem, głównym bohaterem i z zaciekawieniem oglądali film do ostatniej sekundy.

W czwartek każdy uczeń mógł napisać na papierowym listku zwrot grzecznościowy, coś miłego dla koleżanki, kolegi. Listki z tak istotnymi dla wszystkich informacjami zostały zawieszone na gałązkach. W ten sposób powstało "Drzewko Uprzejmości", które można podziwiać na dolnym korytarzu naszej szkoły. Po południu pani pedagog i pani psycholog przeprowadziły z młodzieżą pogadankę na temat tolerancji i podsumowały nasze wiadomości w tym temacie. Następnie wychowankowie grupy V odegrali bajkę. Zadaniem oglądających było wyciągnięcie z niej morału, czyli jak nie powinno się zachowywać. Na zakończenie pozostała najfajniejsza zabawa - wykonanie dowolną techniką plakatów pod hasłem: "Jesteśmy różni? Jesteśmy równi!". W ruch poszło wszystko, co było pod ręką: kredki, mazaki, farby, no i oczywiście ręce i palce. Wszystkie plakaty były na medal i dlatego zdobią obecnie naszą świetlicę.

Koordynatorkami były panie: Joanna Paw i Edyta Ziółkowska z uczniami: Basią, Dominiką, Agatą, Pauliną, Jarkiem, Mariuszem i Wiktorem.

Autor: Edyta Ziółkowska, Joanna Paw, Piotr Molisak