Innowacja pedagogiczna pn.: „Przyłapani na dobrym zachowaniu” - I półrocze 2021/2022

15 stycznia 2022

W roku szkolnym 2021/2022 w klasie Va i VIa SPL realizowana jest innowacja pedagogiczna pn. „Przyłapani na dobrym zachowaniu”. Innowacja ma na celu poprawę zachowania uczniów, ich relacji rówieśniczych, zintegrowanie zespołu klasowego oraz wzmocnienie poczucia akceptacji i przynależności. Innowacja jest realizowana w ramach zajęć z wychowawcą, na zajęciach z historii oraz na zajęciach z plastyki.

Działanie zrealizowane w I półroczu na zajęciach z wychowawcą to wykonanie zadania, jak sama nazwa innowacji mówi: „przyłapanie na dobrym zachowaniu” kolegi lub koleżanki. Zadaniem uczniów było wzajemne obserwowanie się na zajęciach i w czasie przerw śródlekcyjnych i zapisywanie przez nich na kartkach pozytywnych zachowań, na których „przyłapano inną osobę” – tak często, jak tylko to jest możliwe. Następnie na zajęciach z wychowawcą wszystkie kartki z zapisanymi przez uczniów dobrymi zachowaniami zostały wspólnie przeanalizowane z uwzględnieniem tego co uczniów szczególnie ucieszyło, co pozytywnie zdziwiło, czego nowego, dobrego dowiedzieli się o sobie. Uczeń który w danym miesiącu został „przyłapany na dobrym zachowaniu’ najwięcej razy otrzymywał 5 punktów w konkursie „Wzorowy wychowanek” za „Pomoc koleżeńską” oraz „Stosowanie w relacjach społecznych szczerości, uprzejmości, itp.”

Na zajęciach z historii uczniowie w ramach innowacji pedagogicznej poszerzyli wiedzę na temat zasad dobrego zachowania, poznali kulturę ubioru i wyglądu w okresie złotego wieku. Na zajęciach z plastyki wykonali prace plastyczne pn.: „Kodeks ucznia”, „Znajdź się wśród życzliwych” oraz „Mój wizerunek to kultura i szacunek”. Ponadto w ramach realizowanej innowacji odbyły się klasowe spotkania z okazji: Dnia Chłopaka, Andrzejek oraz Klasowej Wigilii.

Zrealizowane działania pozwoliły uczniom na wykorzystanie możliwości jakie daje im otrzymywanie pozytywnych informacji na swój temat. Uczniowie wzmocnili swoją samoocenę oraz pogłębili pozytywne relacje w klasie. Nauczyli się zwracać uwagę na pozytywne zachowania swoje i innych oraz je doceniać. Dalsza realizacja zaplanowanych działań w ramach innowacji pedagogicznej „Przyłapani na dobrym zachowaniu” odbędzie się w II półroczu roku szkolnego 2021/2022.

Autor: Anna Jabłońska, Agnieszka Gronostaj, Małgorzata Tetela

Foto: Anna Jabłońska, Małgorzata Tetela