Wycieczka do Krakowa - 08.06.2022r.

24 czerwca 2022

8 czerwca 2022r roku uczniowie Szkoły Podstawowej, Szkoły Branżowej I Stopnia oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.

Program wycieczki obejmował zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu oraz historycznego zespołu miasta Kraków. Uczniowie obejrzeli Prywatne Apartamenty Królewskie na Wawelu, gdzie podziwiali przepiękne arrasy, unikatowe zbiory porcelany oraz przedmioty pochodzące z Wawelu jak i te, które przybyły tu z innych miejsc. Z Zamku Królewskiego udali się do Katedry Wawelskiej. Zobaczyli tam zabytkowe dzieła sztuki m.in.: baldachimowy ołtarz św. Stanisława, sarkofagi polskich monarchów z wyrzeźbionymi postaciami zmarłych, krypty grobowe królów Polski, jak również kryptę pod wieżą Srebrnych Dzwonów, w której spoczywają marszałek Józef Piłsudski oraz pochowani na Wawelu w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią. Kolejnym punktem zwiedzania była Wieża Zygmuntowska. Na jej najwyższym piętrze uczniowie podziwiali najsłynniejszy w Polsce dzwon, nazwany imieniem fundatora, króla Zygmunta I Starego. Uczniowie zwiedzili także historyczny zespół miasta. Rynek Główny zaprezentował nam perłę renesansu polskiego – Sukiennice, przepiękny kościół Mariacki oraz okazały pomnik Adama Mickiewicza. Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.

Autor: Agnieszka Gronostaj; Foto: A. Gronostaj