14-ty "Festiwal Stołów Wigilijnych" - I miejsce naszych uczniów - 09.12.2016r.

14 grudnia 2016

W dniu 9 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju odbył się konkurs powiatowy pod nazwą "Festiwal Stołów Wigilijnych". Po raz kolejny wzięli w nim udział nasi uczniowie, a byli to: Dominika Czaja (kl. I ZSZ), Agata Grońska (kl. I ZSZ), Jarosław Gałka (kl. I ZSZ) oraz Piotr Piwowarczyk (kl. III ZSZ).

Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży dziedzictwem kulturowym oraz utrwalenie własnej tożsamości poprzez znajomość tradycji i obyczajów bożonarodzeniowych, a także zwrócenie szczególnej uwagi na tradycje kuchni regionalnej.

Uczniowie z pomocą nauczycieli - Pań: Edyty Ziółkowskiej, Anety Łukasik, Anny Jabłońskiej, Agnieszki Śmiech i Ilony Pyrz, przygotowały potrawy wigilijne i aranżację stołu wigilijnego.

Na stole reprezentowanym przez uczniów naszego Ośrodka królowały znane potrawy regionalne takie jak barszcz czerwony z uszkami, zupa grzybowa z łazankami, pierogi z kapustą i grzybami, kompot z suszu, wiejski chleb, a także kulinarne nowości, m.in. gryczaki, sałatka z tuńczyka, sałatka śledziowa, pierogi z karpiem, pstrąg w migdałach czy pierożki z niespodzianką.

Komisja Konkursowa oceniała:

• aranżację stołu,
  • regionalizm potraw,
  • smakowitość potraw.

Z roku na rok poziom konkursu jest coraz wyższy, ale nasi uczniowie świetnie sobie poradzili i zajęli I miejsce na poziomie szkół ponadgimnazjalnych.

Opiekunami były Panie:  Aneta Łukasik i Edyta Ziółkowska.

Autor: Edyta Ziółkowska

• Powiększ zdjęcie Nasi uczniowie z opiekunami przy stole wigilijnym

Nasi uczniowie z opiekunami przy stole wigilijnym

• Powiększ zdjęcie Komisja Konkursowa podczas oceny stołów wigilijnych