Co słychać w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Broninie - maj 2021

11 maja 2021
"Żyję wśród ludzi, mam swoje miejsce w rodzinie, jestem uczniem, Polakiem, Europejczykiem,
chcę być zdrowy, sprawny, wolny od nałogów, szanuję środowisko naturalne, dbam o swoją kulturę osobistą,
odpowiadam za siebie i innych, planuję swoją przyszłość."

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie jest placówką z długoletnią tradycją, która podejmuje działania mające na celu stworzenie dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami odpowiednich warunków do rozwoju, edukacji oraz pełnego uczestnictwa w społeczeństwie na równi z innymi. Wychodząc z założenia, że żadne konkretne i jednostronne działanie nie rozwiąże wszystkich problemów dzieci z niepełnosprawnością, korzystamy z wielu innowacyjnych koncepcji, technik i metod nauczania, tak aby każde dziecko miało szansę jak najpełniejszego rozwoju.

W Ośrodku nasi wychowankowie zdobywają wiedzę i umiejętności na miarę indywidualnych potrzeb i możliwości, a ich wszechstronny rozwój wspierany jest specjalistyczną pomocą psychologiczną, logopedyczną i rehabilitacyjną. Służą temu różnorodne formy terapii, m.in. terapia metodą EEG Biofeedback, terapia Metodą Krakowską, Integracja Sensoryczna, Trening Umiejętności Społecznych, dogoterapia, hortikuloterapia, arteterapia. Wyróżnia nas to, iż Ośrodek jako jedyna placówka w powiecie buskim na swoim terenie organizuje zajęcia hipoterapii prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. W pracy z dziećmi i młodzieżą wykorzystywane są również alternatywne metody komunikacji, w szczególności Program Rozwoju Komunikacji–Makaton i PECS.

W trosce o możliwie najszerszy rozwój osobowości uczniów, ich predyspozycji i zdolności, w Ośrodku działają różnorodne koła zainteresowań, m.in.: taneczno-teatralne, muzyczne, filmowe, rekreacyjno-sportowe. To tutaj uczniowie odkrywają i rozwijają swoje talenty, a także sprawdzają swoją wiedzę w konkursach i turniejach. Uczestniczą w zawodach sportowych, w tym zawodach organizowanych przez Olimpiady Specjalne. Osiągają sukcesy nie tylko na skalę powiatu i województwa, ale także na skalę międzynarodową.

Bieżący rok szkolny wzbogacił nas o nowy budynek do rehabilitacji zawodowej i społecznej z kompleksowym wyposażeniem. W pracowniach gospodarstwa domowego, prac biurowych czy rękodzielnictwa wychowankowie mogą poszerzać swoje umiejętności oraz rozwijać samodzielność, co przygotuje ich do dalszego, dorosłego życia. Uczniowie, którzy wymagają pomocy w usprawnianiu narządów ruchu oraz terapii SI, w pełni korzystają ze specjalistycznych sal rehabilitacyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Przebywającym u nas uczniom zapewniamy indywidualne podejście, miłą i przyjazną atmosferę, stwarzamy warunki właściwego rozwoju oraz nauki, dbamy o ich rozwój psychofizyczny. Zatrudniamy wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, którą cechuje fachowa wiedza, pracowitość, głębokie zaangażowanie w sprawy dotyczące wychowanków.

Ośrodek jest publiczną placówką, która prowadzi nauczanie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi takimi jak: autyzm, zespół Aspergera, niepełnosprawność ruchowa, wady wzroku i słuchu.

W strukturach Ośrodka Szkolno- Wychowawczego działają: Szkoła Podstawowa, Branżowa Szkoła I Stopnia, Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Zajęcia Rewalidacyjno-Wychowawcze, Internat.

Autor: Anna Grosicka, Agnieszka Gronostaj; Foto: Justyna Smulczyńska