Realizacja programu psychoedukacyjnego "Uczeń w świecie wartości"

3 lipca 2021

W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie wszystkich szkół Ośrodka brali udział w realizacji programu psychoedukacyjnego pn. „Uczeń w świecie wartości”.

Głównym celem programu jest wskazanie dzieciom i młodzieży uniwersalnych wartości stanowiących podstawę życia w społeczeństwie. Realizacja programu miała również na celu poznanie przez uczniów wartości, którymi należy kierować się w życiu oraz zrozumienie ich sensu w odniesieniu do życia codziennego. Zajęcia edukacyjne dotyczące programu „Uczeń w świecie wartości” odbywały się raz w miesiącu, od listopada 2020 r. do czerwca 2021 r. Tematyka prowadzonych zajęć dotyczyła wartości takich jak: szacunek, tolerancja, odpowiedzialność, przyjaźń i miłość, współpraca i solidarność, nauka i rzetelność, rodzina. W danym miesiącu, według ustalonego harmonogramu, realizowane był działania i podejmowane były inicjatywy dotyczące wybranej wartości. Przeprowadzone zostały interaktywne lekcje online z wykorzystaniem platformy genial.ly dotyczące poszczególnych wartości. Uczniowie wzięli udział w lekcjach o następującej tematyce: „Mamy szacunek dla siebie i innych”, „Czym jest tolerancja?”, „Jestem odpowiedzialny”, „Czym jest przyjaźń”. Uczniowie wykonywali plakietki z aktualną wartością, które rozdawane były społeczności szkolnej oraz plakaty i prace plastyczne dotyczące realizowanej tematyki (m.in. dzieci wykonały okładki swoich ulubionych książek, z których zrobiona została wystawa na korytarzu szkolnym). Organizowane były interaktywne konkursy tematyczne. Uczniowie oglądali bajki terapeutyczne i filmy edukacyjne (m.in. zapoznali się z takimi pozycjami jak: „Cudowny chłopak”, „Mój przyjaciel Smitty”, „Urodziny Maćka – krótka historia o tolerancji”). Nauczyciele oraz wychowawcy grup wychowawczych prowadzili pogadanki na temat realizowanych wartości. Dzięki realizacji programu psychoedukacyjnego „Uczeń w świecie wartości” uczniowie przyswoili wiedzę i nabyli umiejętności, które pomagają w przystosowaniu się do otaczającego świata i jego reguł oraz poznali wartości, którymi warto kierować się w życiu.

Koordynatorzy programu: Aneta Poniewierska, Arleta Sadło-Paterek, Edyta Solarska, Dagmara Szcześniak.

Autor: Dagmara Praszkiewicz; Foto: Dagmara Praszkiewicz