Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie
Przegląd Kolęd i Pastorałek "Anielskie kolędowanie" - 12.12.2018r.
"Kolędy nie tylko należą do naszej historii, lecz poniekąd tworzą naszą historię narodową i chrześcijańską[…]Trzeba, ażebyśmy tego bogactwa nie zagubili."
Myśl św. Jana Pawła II stała się inspiracją dla organizatora Przeglądu Kolęd i Pastorałek "Anielskie Kolędowanie" - Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie.
12 grudnia 2018 roku we współpracy z Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju odbyła się I edycja "Anielskiego Kolędowania", w której udział wzięli uczniowie reprezentujący szkoły podstawowe z powiatu buskiego.
Ideą Przeglądu było kultywowanie i podtrzymywanie tradycji kolędowania wśród dzieci i młodzieży. Wspólne kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź. Organizatorzy Przeglądu pragnęli zachęcić wszystkich do wspólnego śpiewania i uwrażliwić na piękno i wymowę polskich kolęd.
W przedświąteczny nastrój wprowadzili publiczność uczniowie Szkoły Podstawowej w Broninie wraz z wyjątkowymi gośćmi, muzykami z Krakowa - tenorem Adrianem Domareckim oraz pianistką Martą Mołodyńską-Wheeler.
Zebranych gości serdecznie przywitał gospodarz Przeglądu, Dyrektor Ośrodka w Broninie, pan Wiesław Waga, życząc wszystkim niezapomnianych wrażeń. Dyrektor zaznaczył, iż to spotkanie jest okazją do integracji i nawiązania współpracy.
Przegląd prowadzili pani Karolina Kępczyk - Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie oraz pan Konrad Ładowski - nauczyciel w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Broninie, Prezes Stowarzyszenia "Daj Dziecku Nadzieję".
Swoją obecnością zaszczycili nas ksiądz kanonik Marian Janik - proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Busku-Zdroju, panie inspektor - Mariola Prędka i Edyta Gawor z Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju, pani Jolanta Czyrny - Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Busku-Zdroju, pan Andrzej Smulczyński - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju, pan Tomasz Śledź - Dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku-Zdroju.
Patronat Honorowy nad Przeglądem objęli:
-
Starosta Powiatu Buskiego - Pan Jerzy Kolarz,
-
Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój - Pan Waldemar Sikora,
-
Prezes Zarządu Uzdrowiska Busko-Zdrój - Pan Wojciech Legawiec,
-
Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie - Pani Karolina Kępczyk.
Patronat medialny:
-
"Tygodnik Ponidzia",
-
"Echo Dnia".
-
Regionalny portal busko.com.pl.
Gościnnie wystąpili Ola i Mateusz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, którzy wykonali utwory: "Kolęda dla nieobecnych" i "Maleńka miłość".
W głównej części Przeglądu swoje umiejętności artystyczne zaprezentowali uczniowie z następujących szkół:
-
Julia Hara i Wiktoria Białowąs ze Szkoły Podstawowej w Jarząbkach, pod opieką ks. Zdzisława Skrobota,
-
Katarzyna Zając i Gabriela Grochowina z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Busku Zdroju, pod opieką pani Beaty Olszewskiej oraz pani Edyty Maj,
-
Olivia Pawełczyk i Anna Maciąg ze Szkoły Podstawowej w Kołaczkowicach, pod opieką ks. Przemysława Pabjana,
-
Klaudia Szcześniak i Marta Koziara z Publicznej Szkoły Podstawowej,w Dobrowodzie, pod opieką pani Renaty Bugalskiej,
-
Zuzanna Rasała i Maja Mołas ze Szkoły Podstawowej w Balicach, pod opieką pani Marii Tomaszewskiej,
-
Amelia Sosińska i Magdalena Walczak ze Szkoły Podstawowej w Skotnikach Dolnych, pod opieką pani Karoliny Lis-Kłys,
-
Emilia Wdowicz i Iga Podsiedlik ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gnojnie, przygotowane przez panią Teresę Korban i panią Elżbietę Ciechanowską,
-
Agata Makówka i Weronika Majos z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. płk. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" w Busku-Zdroju, przygotowane przez panią Magdalenę Makówkę oraz panią Edytę Maj,
-
Martyna Puszyńska i Julia Przyłudzka z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu, pod opieką pani Anny Grędy i pani Aleksandry Sikory,
-
Kinga Czerw oraz Mikołaj Davis z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach, pod opieką pani Doroty Wleciał,
-
Angelika Mrowińska i Aleksandra Ostrowska ze Szkoły Podstawowej w Kargowie, pod opieką pani Doroty Wolskiej,
-
Maja Bień i Igor Sawczyszyn z Publicznej Szkoły Podstawowej w Tuczępach, pod opieką pani Barbary Janik,
-
Alicja Handzlik, Piotr Nowak i Piotr Lech z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku-Zdroju, pod opieką pana Marka Kwaśniewskiego,
-
Izabela Boroń ze Szkoły Podstawowej w Broninie, pod opieką pani Moniki Zych.
Jury Przeglądu uznało jednogłośnie, że zaprezentowane kolędy i pastorałki ujęły "anielskim" wrażeniem artystycznym, a wszyscy uczestnicy zasłużyli na szczególne wyróżnienia. Młodzi wykonawcy otrzymali podziękowania, statuetki, upominki oraz pamiątkowe anioły wykonane przez uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie.
"Anielskie Kolędowanie" przebiegło w magicznej atmosferze dzięki opiekuńczym skrzydłom anioła autorstwa warszawskiej malarki - pani Joanny Kirstein. Grafika stała się symbolem Przeglądu i będzie towarzyszyć nam w kolejnych edycjach.
Szczególne podziękowania należą się sponsorom oraz tym, którzy przyczynili się do przygotowania i uświetnienia Przeglądu Kolęd i Pastorałek "Anielskie Kolędowanie":
-
Firmie Marpol Import Export,
-
Firmie Ubezpieczenia "Akso",
-
Olejarni Zagłoby,
-
Uzdrowisku "Busko-Zdrój S.A.",
-
Gabinetowi Kosmetycznemu "Magdalena",
-
Drukarni "Boczna 4",
-
Restauracji "Zakąski i Napitki",
-
Biuru Rachunkowemu "Prestiż",
-
Firmie ZMK SAS sp. z o.o.,
-
Firmie Ubezpieczenia AZ Kazimierza Wielka.
Koordynatorzy Przeglądu: Justyna Smulczyńska, Aleksandra Łukasik, Anna Karpińska, Aneta Łukasik, Iwona Sobik, Katarzyna Maj, Arleta Stępień.