Historia "Nieprzetartego Szlaku" w SOSW w Broninie

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 grudnia 2016

Ścieżkami Nieprzetartego Szlaku po świętokrzyskiej ziemi wędrują harcerze już od ponad 58 lat, znajdując w gromadach zuchowych i drużynach harcerskich przyjaciół, pomocną dłoń opiekunów, uśmiech i ciepło.

Historia tej specyficznej instruktorskiej służby sięga dat dość odległych. Zainicjowany w 1958 roku przez druhnę Marię Łyczko ruch znalazł zwolenników na terenie Kieleckiej Chorągwi ZHP. Od 1968 roku Kielecka Komenda Chorągwi ZHP posiada swój Referat Drużyn Nieprzetartego Szlaku. Dziś drużyny NS działają w 22 placówkach kształcenia specjalnego, opiekuńczych i wychowawczych województwa świętokrzyskiego. Pracuje z nimi 42 instruktorów. Instruktorzy NS rozwijają zainteresowania dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, wspierają proces leczenia, rehabilitacji, rewalidacji i resocjalizacji poprzez zabawę, grę i służbę. Dają szansę niepełnosprawnym dzieciom w jak najpełniejszy sposób zaistnieć w życiu społecznym.

"Harcerstwo uzupełnia wychowanie szkolne. Sięga w tę dziedzinę przeżyć i aktywności, do której nie ma dostępu jednak ani szkoła, ani dom. Rywalizuje z wpływami ulicy i podwórza." - Aleksander Kamiński.

W buskim Hufcu ZHP działają z wielką aktywnością drużyny spod znaku "słoneczka". Są to wychowankowie m.in. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w BroninieBiorą oni udział niemal we wszystkich przedsięwzięciach programowych Hufca. Do najbardziej popularnych zaliczają się rajdy piesze, przeglądy artystyczne, turnieje tenisa stołowego, zloty Hufca oraz biwaki. Od 2010 roku Komenda Hufca ZHP Busko-Zdrój wprowadziła w życie coroczne Hufcowe Turnieje Drużyn "Nieprzetartego Szlaku", których gospodarzami są naprzemiennie Placówki dla dzieci i młodzieży "specjalnej troski". Środki na te turnieje Hufiec otrzymuje w ramach dotacji z Powiatu Buskiego, a w 2015 roku uzyskał ogromne wsparcie finansowe z Telewizji Polskiej S.A. ze środków "Reklama Dzieciom".

W roku 2015 obchodzona była 35 rocznica założenia drużyny harcerskiej w Specjalnym  Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Broninie.

Oto ważne fakty historyczne :

 • Maj - czerwiec 1980r. - harcerze uczestniczą w XVI Alercie ogłoszonym przez Naczelnika ZHP i VII Wojewódzkim przeglądzie harcerskich i szkolnych zespołów artystycznych w Sielpi pod opieką hm. Leszka Marcińca.
 • W 1981r. drużynową zostaje harcmistrzyni Zofia Kot.
 • We wrześniu 1982r. drużyna przyjmuje imię "Bohaterów Września" i staje się Szczepem.
 • 18 marca 1987r. z okazji 124 rocznicy Bitwy pod Grochowiskami harcerze ze Szczepu Drużyn "Nieprzetartego Szlaku" w Broninie pod kierunkiem harcmistrza Leszka Marcińca i podharcmistrza Ireneusza Żurka organizują rajd "Szlakiem Powstania Styczniowego".
 • W dniach 27-29 listopada 1987r. harcerze wyjeżdżają na wycieczkę w Bieszczady pod opieką hm. Leszka Marcińca i phm. Ireneusza Żurka.
 • Pod pomnikiem w Broninie 27 września 1988r. odbyło się uroczyste Przyrzeczenie Harcerskie, na którym krzyże harcerskie harcerzom z Broniny przypinali pan Wacław Żelichowski i pan Antoni Zaporski - projektant pomnika.
 • Harcerze z Broniny wyjeżdżają na 3-dniowy Rajd "Szlakiem Walk Majora Ponurego" by uczcić 45 rocznicę jego śmierci - 16 czerwca 1989r.
 • Harcerze z Broniny biorą udział w corocznych Zlotach Drużyn "Nieprzetartego Szlaku" w Ośrodku Harcerskim w Sielpi.
 • Z okazji 50 rocznicy bitwy pod Monte Casino dnia 18 maja 1994r. odbyła się wycieczka harcerska na cmentarz parafialny w Busku-Zdroju.

Od wielu lat corocznie harcerze z Broniny biorą aktywny udział w przedsięwzięciach programowych buskiego Hufca pod opieką swoich instruktorów: hm. Adama Gadawskiego, phm. Jolanty Żurek, pwd. Iwony Bąk, pwd. Janusza Paterka i dh. Aleksandry Łukasik takich jak: Rajd "Zmarzlaczek", Rajd "Szlakiem Powstania Styczniowego" na Grochowiska, Rajd "Ponidzie", Turniej Drużyn "Nieprzetartego Szlaku", harcerskie wycieczki autokarowe po Polsce, Rajd Nocny "Po Omacku", obchody miejsko-gminne Święta Niepodległości Polski  w Busku-Zdroju, obchody rocznicy Bitwy pod Broniną, przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

XVI Szczep Drużyn Nieprzetartego Szlaku im. Bohaterów Września w Broninie prężnie działa i rozwija się dzięki pracującym w Ośrodku  instruktorom ZHP oraz wielkiemu wsparciu Dyrekcji Ośrodka, którzy przyczyniają się do tego, że harcerze są w pełni umundurowani i mogą brać udział w wielu imprezach programowych. Harcerze z kolei odwdzięczają się tym, że dbają o pomnik Bohaterów Września znajdujący się w Broninie, co roku wystawiają warty honorowe, składają wiązanki kwiatów i zapalają znicze podczas uroczystego rozpoczęcia nowego roku szkolnego oraz rocznicy bitwy pod Broniną.

Autor: Adam Gadawski

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Warta honorowa harcerzy naszego Ośrodka pod Pomnikiem Żołnierzy 22 Dywizji Piechoty Górskiej poległych w bitwie pod Broniną we wrześniu 1939 roku

  Warta honorowa harcerzy naszego Ośrodka pod Pomnikiem Żołnierzy 22 Dywizji Piechoty Górskiej poległych w bitwie pod Broniną we wrześniu 1939 roku