Międzyszkolny Turniej Integracyjny „Razem kreatywnie i aktywnie” - 17.05.2023r.

20 maja 2023

Dnia 17 maja 2023r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Broninie odbył się Międzyszkolny Turniej Integracyjny pn.: „Razem kreatywnie i aktywnie”. Organizatorem spotkania był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Broninie oraz Stowarzyszenie „Daj dziecku nadzieję”.

W turnieju uczestniczyli uczniowie klas I - III, reprezentanci szkół podstawowych powiatu buskiego: PSP im. Jana Pawła II w Zbludowicach, PSP nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku – Zdroju, PSP nr 3 im. Pułkownika Krzyżanowskiego „Wilka” w Busku Zdroju oraz Szkoły Podstawowej w Broninie. Każda szkoła wytypowała w etapie wewnątrzszkolnym czteroosobową drużynę, która reprezentowała ją podczas konkursu (PSP im. Jana Pawła II w Zbludowicach: Marta Gaweł, Nadia Kołton, Karol Markowski, Jan Kawalec, opiekun – Pani Monika Czaja; PSP nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku – Zdroju: Maria Czerw, Antonina Miłosek, Małgorzata Kopała, Adrian Kiszka, opiekun Pani Magdalena Lechowska – Brych; PSP nr 3 im. Pułkownika Krzyżanowskiego „Wilka” w Busku Zdroju: Pola Pasmińska, Oliwia Madej, Zofia Cerazy, Aleksandra Kotecka, opiekun Pani Anna Żurek; Szkoła Podstawowa w Broninie : Justynka, Ksawery, Wiktor, Weronika, opiekun Pani Iwona Sobik). . Celem spotkania było: rozwijanie kreatywności, integracja dzieci klas I – III, propagowanie aktywnych form spędzania czasu, doskonalenie umiejętności działania w zespole w oparciu o zasadę fair play, wyrażanie siebie i otaczającego świata w różnych formach i technikach plastycznych. Drużyny uczestniczyły w następujących konkurencjach :

• I. „Mamy talent” – prezentacja krótkiej inscenizacji, skeczu, układu tanecznego o dowolnej tematyce,
  • II. „Z pomysłem za pan brat zdobywamy świat”- wykonanie doświadczenia z produktów przygotowanych przez organizatora,
  • III. „Piosenka kołem się toczy”- dokończ słowa piosenki,
  • IV. „Wiwat sport, wiwat ruch”- zabawy sportowo-rekreacyjne,
  • V. „Kolorowy maj”- wykonanie wspólnego plakatu metodą kolażu,
  • VI. „Rurkowo-kolorowy zawrót głowy”- zabawa muzyczno – ruchowa..

Nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych zadań czuwała Komisja Konkursowa w składzie: Pan Dyrektor SOSW w Broninie - Konrad Ładowski, Pani Dyrektor - Jolanta Żurek, Pani Dyrektor - Iwona Bąk, Pani pedagog - Aneta Poniewierska.

Organizatorzy turnieju podkreślali, że opiera się on na współpracy a nie na współzawodnictwie, na zabawie a nie na rywalizacji. Chodziło o nawiązanie relacji rówieśniczych i kreatywną, twórczą aktywność, co jest tak ważne w czasach, gdzie młodzi ludzie większość czasu spędzają w wirtualnej rzeczywistości. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje wszechstronne zdolności w różnych dziedzinach – plastycznej, muzycznej, tanecznej. Wykazali się sportową postawą podczas zabaw rekreacyjno – ruchowych. Mieli okazję nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.

Turniej przebiegał w miłej atmosferze. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Organizatorzy Turnieju: Aneta Poniewierska, Justyna Skotarczyk, Aleksandra Kłuskiewicz, Irmina Mrożek, Alicja Kiełb, Anna Jabłońska, Iwona Sobik, Agnieszka Bucka, Arleta Sadło-Paterek, Irmina Szymczyk, Edyta Solarska, Edyta Ziółkowska, Justyna Smulczyńska, Monika Zych.

Autor: Irmina Mrożek