Wycieczka - Śladami św. Jana Pawła II pn. “Święci z sąsiedztwa” - do Wadowic i Krakowa-Łagiewnik - 12.10.2023r.

15 października 2023

12 października2023r., w przeddzień Dnia Papieskiego, 38 uczniów naszego Ośrodka wraz z opiekunami oraz kilkoma rodzicami wzięli udział w wycieczce śladami św. Jana Pawła II do Wadowic i Krakowa-Łagiewnik. Wycieczka była realizacją zadania zawartego w Ogólnopolskim Projekcie Katechetycznym 2023/2024 pn. “Święci z sąsiedztwa”, który realizowany jest w Ośrodku w Broninie.

Artykuł na stronie: busko.com.pl https://busko.com.pl/wycieczka-ladami-sw-jana-pawla-ii-dzien-papieski-w-broninie,,3,1,1,5,37757,nnauka.html

Wadowice były pierwszym punktem naszej wycieczki. Pobyt w rodzinnym mieście papieża - Polaka uświetniliśmy mszą świętą w bazylice p.w. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny znajdującej się w pobliżu domu Wojtyłów. Szczególnym miejscem w kościele, które nawiedziliśmy, była boczna nawa kościoła wraz z chrzcielnicą. Przy tej chrzcielnicy często modlił się Jan Paweł II wspominając swój chrzest. Będąc w Wadowicach nie omieszkaliśmy wybrać się na “Papieski kremówki”.

Podążając śladami naszego papieża podążyliśmy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach. To właśnie Jan Paweł II stał się gorliwym propagatorem orędzia o Bożym Miłosierdziu przekazanym przez Chrystusa świętej siostrze Faustynie Kowalskiej. Spełniając prośbę Jezusa zapisaną w Dzienniczku świętej w Godzinie Miłosierdzia Bożego uczestniczyliśmy we wspólnej modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie mogliśmy obserwować Kraków i okolice z wieży widokowej przy Sanktuarium.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było spotkanie z siostrą zakonną ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Przybliżyła nam ona postać św. Faustyny, która przed laty służyła Bogu w Łagiewnickim klasztorze, znajdującym się obecnie przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Wycieczkę zakończyliśmy indywidualną modlitwą przy szczątkach świętej oraz cudownym obrazie Jezusa Miłosiernego.

Podczas podróży mogliśmy obejrzeć film biograficzny o św. Janie Pawle II, który przybliżył nam postać papieża - Polaka. Śpiew pieśni przy akompaniamencie gitary oraz wspólny różaniec o pokój na świecie zakończył naszą wyprawę.

Wycieczka pozwoliła uczniom bardziej poznać postać świętego Jana Pawła II, podniosła wszystkich na duchu i umocniła w wierze.

Kierownik wycieczki

Monika Zych