Marzec - "Tydzień przyjaźni, koleżeństwa i miłości" - 13-17.03.2017r.

22 marca 2017

W dniach 13-17.03.2017r. w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Broninie obchodziliśmy tydzień pod hasłem "Przyjaźń, koleżeństwo, miłość", realizowany w ramach programu psychoedukacyjnego "Wędrówka po świecie wartości". Organizatorem działania były klasy I i III Gimnazjum oraz VI grupa wychowawcza.

Celem przedsięwzięcia było odkrycie co znaczy słowo "przyjaźń", a co znaczy słowo "miłość"? Jak dokładnie możemy to wytłumaczyć? Czy przyjaźń to zwykłe "koleżeństwo" czy raczej mocna więź między dwoma osobami? Czym różni się prawdziwa miłość od koleżeństwa?

W pierwszym dniu wyznaczeni uczniowie Szymon i Maciek rozdawali wszystkim przygotowane ordery przyjaźni. Otrzymane ordery, które symbolizowały więź koleżeńską w naszym Ośrodku, należało przykleić na koszulce i pomyśleć coś miłego o swoim przyjacielu. Dodatkowo cały Ośrodek udekorowany był sentencjami związanymi z przyjaźnią, koleżeństwem i miłością umieszczonymi na dużych znakach drogowych.

Po południu grupy wychowawcze również nie próżnowały, na świetlicy zebrali się wszyscy wychowankowie aby popracować w grupach. Opracowano dialogi dotyczące tego jak należy się zachowywać jako kolega czy przyjaciel. Wszystkie grupy z radością przedstawiły swoje prace. Na koniec zajęć grupy wychowawcze przygotowały wspólnie łańcuch koleżeństwa, przyjaźni i miłości.

Drugiego dnia w ramach projektu uczniowie Gimnazjum Iza i Angelo rozdawali przygotowane kwiaty z papieru z napisem: "Miłość", "Przyjaźń", "Koleżeństwo". Otrzymany kwiat - tulipan należało "zasadzić" na łączce. Zanim jednak kwiatek trafił na łączkę, należało zdecydować, co jest w życiu każdego najważniejsze: czy jest to miłość, przyjaźń a może koleżeństwo?

Podczas zajęć popołudniowych w grupach wychowawczych pracowano metodą burzy mózgów - rozmawiano o cechach pozytywnych i negatywnych kolegi i przyjaciela. Wychowankowie wspólnie wykonali puzzle z hasłem "koleżeństwo, przyjaźń i miłość". Na koniec tego dnia z przygotowanych rozsypanek wyrazowych układano cytaty związane z głównym hasłem projektu.

Trzeciego dnia projektu zadaniem wszystkich było przyporządkowanie do wyrazów: "Miłość", "Przyjaźń", "Koleżeństwo" różnych synonimów tych wyrazów. Aby zadanie nie było zbyt proste, synonimy zostały wymieszane pomiędzy sobą. Pomocy w dobieraniu poprawnych par udzielali Iza i Angelo. To niełatwe zadanie zostało wykonane w 100% poprawnie.

Po południu wychowankowie oglądali film pt.: "Shrek". Na zakończenie na każdego wychowanka czekał słodki upominek.

Czwartego dnia trwającego tygodnia "Przyjaźń, koleżeństwo, miłość" w ramach solidarności koleżeńskiej i przyjaźni wszyscy, zarówno uczniowie jak i nauczycieli, mieli za zadanie założyć coś zielonego. Mogła być to jakaś część garderoby, wstążeczka lub spinka, byle by ta rzecz była widoczna dla innych. Prawie wszyscy pamiętali o tym kolorze, jednak dla zapominalskich przygotowane były kokardki, oczywiście w kolorze zielonym, by i oni poczuli, że należą do grona przyjaciół. Pomocy podczas przypinania kokardek udzielali Basia i Krystian.

Po południu grupy wychowawcze kontynuowały temat projektu: "Koleżeństwo, przyjaźń, miłość". Pytania, rozważania, odpowiedzi, a przede wszystkim refleksja: jakim jestem człowiekiem? Temu służyły warsztaty poprowadzone przez panią pedagog Barbarę Foryś i panią psycholog Dagmarę Praszkiewicz.

W dniu piątym i zarazem ostatnim dla wszystkich przygotowana była słodka niespodzianka, przepyszne rogaliki, które dodatkowo miały w sobie tajemniczą zawartość. Wszyscy mieli za zadanie odnaleźć w rogaliku małe zawiniątko zawierające aforyzm związany z kończącym się tygodniem "Przyjaźń, koleżeństwo, miłość". Rogalikami częstowali uczniowie Patryk K. i Patryk P. Uczniowie i nauczyciele wśród śmiechu i dobrej zabawy czytali napisy, a następnie zjadali smakowite rogaliki.

W wyniku podjętych działań zrozumieliśmy, iż bez wątpienia każde z uczuć, czy to miłość, czy przyjaźń, czy też koleżeństwo jest niezwykłe. I chociaż siedliskiem każdego z nich jest serce, to rodzą się one w naszych umysłach. Jeżeli te uczucia są prawdziwe to zawsze łączą ludzi na bardzo długi czas.

Organizatorzy:

klasy I i III Gimnazjum, VI grupa wychowawcza,

Ewelina Wiśniewska, Małgorzata Władna, Katarzyna Maj, Barbara Foryś, Dagmara Praszkiewicz.

Autor: Ewelina Wiśniewska, Małgorzata Władna; Foto: E. Wiśniewska, M. Władna, K. Zwolski