Narodowe Czytanie - wrzesień 2020

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 września 2020

Po raz kolejny nasz Ośrodek brał udział w ogólnopolskiej akcji pod nazwą Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej odsłony akcji, Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Ze względu na specyficzną sytuację i rygor sanitarny akcja przebiegła kameralnie, uczniowie zostali zapoznani z sylwetką pisarza, następnie nauczyciele opowiedzieli o okolicznościach powstania dzieła oraz przeczytali fragmenty dramatu. Uczniowie byli niezwykle zainteresowani fabułą utworu i chcieli wiedzieć, jak potoczyły się losy tytułowej Balladyny. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że to, co opisał Słowacki w swoim dramacie jest ponadczasowe i uniwersalne. Ludzkie pragnienia, namiętności już wtedy były nieokiełznane i prowadziły do zbrodni, a ludzka natura jest nieodkryta i skomplikowana.

Akcję zorganizowały: I.Sobik, A.Szczubiał, A.Grosicka.

Autor: A. Grosicka

Galeria

  • Powiększ zdjęcie narodowe czytanie

    narodowe czytanie

  • Powiększ zdjęcie narodowe czytanie

    narodowe czytanie

  • Powiększ zdjęcie narodowe czytanie

    narodowe czytanie

  • Powiększ zdjęcie narodowe czytanie

    narodowe czytanie