Innowacja pedagogiczna pn. "AkceptacJA" - "Ja w słowach..."

29 listopada 2021

W dniu 25.11.21r. wychowanków naszego Ośrodka wzięło udział w warsztatach pn. "Ja w słowach..." przeprowadzonych w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej pn. "AkceptacJA".

Zajęcia miały na celu pokazanie wychowankom, że za rozwój charakteru człowieka odpowiedzialny jest przede wszystkim sposób, w jaki człowiek jest kształtowany przez otoczenie, jakie wartości i cechy są mu wpajane oraz jakie wzorce zachowań są mu przekazywane. Najważniejszą kwestią w kształtowaniu charakteru jest przekazanie dziecku systemu wartości i norm społeczno-moralnych, co zdecydowanie ułatwi jego funkcjonowanie w społeczeństwie. Wiele jest cech charakteru, w których kształtowaniu pomocna jest szkoła, są to między innymi: współpraca, rozwój samodoskonalenia, ambicja, pracowitość, systematyczność, wrażliwość estetyczna i kulturalna.

Podczas zajęć dzieci wysłuchały pogadanki na temat różnych cech charakteryzujących daną osobę, przygotowały pracę plastyczną – tj. odrysowali swoją dłoń na której wpisywali swoje cechy charakteru, ułożyli rozsypankę wyrazową oraz wychowankowie brali udział w quizie tematycznym. Jedni uczniowie utożsamiali się z opisem a inny podawali argumenty, że posiadają inne cechy charakteru. Powstała niepowtarzalna galeria, która jest do wglądu dla każdego wychowanka. Na zakończenie grupa wspólnie szukała odpowiedzi na pytania: Skąd bierze się nasz charakter? Co ma największy wpływ na to jak się zachowujemy? Czy możemy wpływać na nasz charakter? Czy on się zmienia wraz z wiekiem? Przeprowadzone zajęcia uświadomiły uczniom, że pierwszym i najważniejszym źródłem systemu wartości dziecka jest dom/rodzina, doświadczane tam uczucia, wzorce zachowań oraz relacje. W późniejszym wieku podobną rolę odgrywa szkoła i jej środowisko.

Autor: Katarzyna Maj, Joanna Paw, Monika Kozłowska, Dagmara Szcześniak