Realizacja programu edukacyjnegoO "ARS, czyli jak dbać o miłość" - czerwiec 2022

23 czerwca 2022

W II półroczu roku szkolnego 2021/22 wychowanki V grupy wychowawczej brały udział w realizacji programu "ARS, czyli jak dbać o miłość". Jest to program edukacyjny dotyczący profilaktyki używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki, dopalacze). Głównym celem programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

Zajęcia miały na celu rozwijanie umiejętności spostrzegania zagrożeń i asertywnego stawiania granic oraz zwiększenie wiedzy o konsekwencjach używania substancji uzależniających dla życia rodzinnego i zdrowia. Zajęcia prowadzone był przez psychologa szkolnego oraz wychowawcę grupy V. Sposób realizacji zajęć został dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości wychowanek. Program był realizowany głównie przy pomocy metod aktywizujących oraz został zmodyfikowany i rozszerzony o dodatkowe działania, takie jak: projekcje filmów edukacyjnych i profilaktycznych, wypełnianie kart pracy dotyczących wartości i rodziny, wykonywanie prac plastycznych. Dziewczynki chętnie uczestniczyły w zajęciach. Realizacja programu "ARS, czyli jak dbać o miłość" wzbudziła u wychowanek refleksję nad ważnymi dla nich w życiu wartościami oraz zwiększyła ich świadomość dotyczącą konsekwencji używania substancji psychoaktywnych dla zdrowia oraz życia rodzinnego.

Autor: Dagmara Szcześniak, Monika Kozłowska; Foto: D.Szcześniak, M. Kozłowska