Apel do rodziców

Logo projektu "Książki naszych marzeń"

Nasz Ośrodek wyszedł naprzeciw oczekiwaniom ogólnopolskiego programu „Książki naszych marzeń”, propagując czytelnictwo nie tylko wśród uczniów, ale także wśród rodziców. Podczas spotkania rodzicom zostały przekazane broszurki promujące czytelnictwo.

DRODZY RODZICE!

CODZIENNIE GŁOŚNO CZYTAJCIE  SWOJEMU DZIECKU

• to od Was w największym stopniu zależy pomyślna przyszłość Waszego dziecka;
  • czytajcie dziecku głośno bez względu na sytuację rodzinną, materialną czy własne wykształcenie, jeśli chcecie, by było mądre i odnosiło sukcesy w szkole i w życiu;
  • już w pierwszej klasie lepiej radzą sobie te dzieci, którym rodzice dużo czytają i z którymi dużo rozmawiają;
  • jeżeli rodzice nie zadbali o rozwój intelektualny i emocjonalny we wczesnym dzieciństwie, dzieci częściej mają kłopoty w szkole i nie radzą sobie.

Codzienne głośne czytanie dziecku warto zacząć jak najwcześniej i nie odchodzić od tego nawet wtedy, gdy dziecko samo już dobrze czyta.

• czytając stymulujemy rozwój umysłowy dziecka, gdyż dzięki czytaniu w mózgu dziecka powstają miliony połączeń neuronowych, które wpłyną na jego inteligencję;
  • warto utrzymać rytuał głośnego czytania nawet wtedy, gdy dziecko samo już dobrze czyta – poziom rozumienia tekstu czytanego na głos przekracza poziom rozumienia przy samodzielnym czytaniu;
  • czytajmy nastolatkom – wspólne czytanie w rodzinie zbliża emocjonalnie, otwiera drogę do trudnych rozmów, chroni przed wieloma problemami wieku dorastania.

Głośne czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają.

• nie potrzeba tytułów naukowych ani drogiego sprzętu, by czytać dzieciom;
  • książki można wypożyczać, wymieniać;
  • nie trzeba dobrej dykcji, by być najlepszym nauczycielem czytania dla swego dziecka;
  • czytanie to doskonałe zajęcie dla rodziców, którzy mają mało czasu dla swych dzieci i nie zawsze wiedzą jak go wypełnić.

CZYTANIE JEST DZIŚ WAŻNIEJSZE, NIŻ BYŁO KIEDYKOLWIEK W PRZESZŁOŚCI

• świat jest coraz bardziej skomplikowany, lawinowo przyrasta ilość informacji, rozwój wiedzy i rynku pracy następują coraz szybciej – ludzie, którzy nie czytają, nie nadążą za tymi zmianami i zostaną zepchnięci na margines współczesnego życia;
  • żyjemy w cywilizacji telewizyjnej; badania naukowe wykazują:
  • szkodliwość zdrowotną nadmiernego oglądania telewizji przez dzieci,
  • telewizja nie rozwija u dzieci myślenia i skraca ich przedział uwagi,
  • wiele programów wywołuje lęki i niepokój oraz znieczula na przemoc.

Codzienne głośne czytanie jest bezpłatnym lekarstwem przeciwko wielu niepożądanym wpływom ze strony współczesnej cywilizacji na umysł i psychikę dziecka.

Autor: Aleksandra Kłuskiewicz