Podsumowanie projektu "Książki naszych marzeń"

W dniu 09.06.2016r. zakończyliśmy ministerialny program "Książki naszych marzeń". Brali w nim udział uczniowie klas: I i II, IV, V oraz VI Szkoły Podstawowej w Broninie. Głównym celem programu był rozwój zainteresowań czytelniczych wśród uczniów Szkoły Podstawowej. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w różnorodnych działaniach. W ramach programu podjęli się następujących działań:

• w salach uczniowie zakładali i poszerzali kąciki czytelnicze,
  • brali udział w akcjach i konkursach promujących czytelnictwo tj.: Cała Polska czyta dzieciom, Książka na ferie, Niezapomniana bajka, Plakat promujący czytelnictwo, Laurka dla bibliotekarza,
  • uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych połączonych z promocją nowo zakupionych książek,
  • do programu włączyli się również rodzice, którzy chętnie czytali swoim dzieciom, angażowali się w konkursy i różnorodne akcje,
  • bardzo miło wspominamy współpracę z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Busku-Zdroju, gdzie uczniowie mieli możliwość oglądania ogromnego zbioru książek tylko dla dzieci i udziału w lekcji bibliotecznej; spotkania w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej poszerzone zostały o oglądanie spektaklu teatralnego "Smok Wawelski" w wykonaniu aktorów Teatru ART.-RE z Krakowa oraz spotkania z autorką książek dla dzieci Panią Barbarą Gawryluk,
  • uczniowie poszczególnych oddziałów wraz z nauczycielami zaangażowali się w projekty edukacyjne, których podsumowanie  mieliśmy  możliwość obejrzeć.

W klasie I i II realizowany był projekt edukacyjny pod nazwą "Książka uczy, bawi, wychowuje" o założonych celach: wzbudzanie zainteresowania książką, ukazanie zalet płynących z czytania książek, integrowanie grupy. Uczestnikami byli: Kuba, Mateusz i Damian. W ramach podsumowania zobaczyliśmy prezentację multimedialną przedstawiającą całoroczną pracę klasy I i II. Uczniowie pod kierunkiem Pani Agnieszki Buckiej zaprezentowali piosenkę "Książki, książki" z użyciem gestów Makaton. Chłopcy przedstawili wiersz J. Tuwima "Abecadło" ilustrowane kolorowymi literami alfabetu, wspaniale poradzili sobie z rymowankami-wierszowankami "Kotek" i "Ślimak". Swój występ zakończyli wspólną piosenką pt. "Kolorowa książka" zachęcając wszystkich do śpiewania. Oprócz występu artystycznego uczniowie zaprezentowali swoje prace plastyczne, zakładki do książek oraz książeczkę "Alfabet z symbolami Makaton".

W klasie IV realizowany był projekt "Warzywa z wierszowanych grządek", którego celem było poznanie wiosennych warzyw za pomocą poezji i prozy wybranych książek z księgozbioru biblioteki szkolnej. Uczestnikami byli uczniowie: Wiktoria, Gracjan, Damian, Kamil i Maciej. Po prezentacji opisującej podjęte działania klasy IV, uczniowie przygotowani przez Panią Aleksandrę Kłuskiewicz występowali do wierszy "Na straganie" J. Brzechwy i "Warzywa" J.Tuwima, gdzie Wiktoria brawurowo zagrała rolę kucharki. Dzieci zaśpiewały i zatańczyły wspólnie z nauczycielami do piosenki "Olimpiada w Jarzynowie" oraz zaprezentowały prace plastyczno-techniczne, gdzie główną rolę odegrały warzywa.

Projekt "Baje, baśnie i bajeczki" realizowany był w klasie V. Głównym jego celem było zapoznanie uczniów z różnymi bajkami, ich treścią, przekazem oraz morałem. Uczestnikami tego projektu byli: Gabrysia, Marta, Ania, Karol i Filip. Również ta klasa pokazała swoją prezentację multimedialną oraz przygotowała wspaniałe przedstawienie pt. "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" pod kierunkiem Pani Anny Karpińskiej. Swoimi zdolnościami aktorskimi pochwalili się uczniowie tej klasy i wcielili się w postacie złej królowej, królewny Śnieżki, krasnoludków i dzielnego królewicza. Mogliśmy zobaczyć również ilustracje bohaterów bajek. Uczniowie samodzielnie ozdobili zakładki oraz  zaprojektowali i wykonali okładki do książek.

Klasa VI brała udział w projekcie "Kto czyta książki ten żyje podwójnie"Celem projektu była promocja literatury i czytelnictwa poprzez głośnie czytanie, oglądanie filmowych ekranizacji książek. Uczniowie klasy VI: Basia, Kacper, Patryk i Karol ze wsparciem Pani Anny Grosickiej zaprezentowali swoją całoroczną pracę w formie gazetki, która zawierała informacje dotyczące historii pisma i powstawania książki, not biograficznych wybranych autorów książek zakupionych w ramach programu oraz prac plastycznych wykonanych za pomocą różnych technik.

Na zakończenie głos zabrała Pani Ewa Marciniec - dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju, która w bardzo interesujący sposób przedstawiła różne rodzaje książek. Zobaczyliśmy największą i najmniejszą książkę w bibliotece, książkę trójwymiarową, najdłuższą oraz najstarszą. Pani Ewa Marciniec podkreślała zalety czytania dzieciom, spędzania czasu z książką. Zachęcała do odwiedzania bibliotek i wypożyczania ciekawych pozycji na okres wakacyjny.

Zachwycone występami - Pani dyrektor Ewa Marciniec wraz z Panią dyrektor Iwoną Bąk wręczyły wszystkim uczniom oraz rodzicom dyplomy w podziękowaniu za aktywny udział w programie. Na zakończenie uczniowie, rodzice i nauczyciele w ramach warsztatów wykonali kolorowe zakładki do książek.

Program zachęcił uczniów i ich rodziców do częstszego sięgania po książki, spędzania czasu na czytaniu, odwiedzania bibliotek w celu wypożyczania ciekawych pozycji.

Szczególne podziękowania należą się nauczycielom za aktywny udział w podsumowaniu programu "Książki naszych marzeń": Pani Annie Stępień, Pani Anecie Łukasik, Pani Alicji Kiełb, Pani Iwonie Osobie.

Autor: Anna Grosicka, Aleksandra Kłuskiewicz