Program edukacyjny pn. "Wybierz życie - Pierwszy krok"

28 czerwca 2021

W roku szkolnym 2020/2021 nasz Ośrodek przystąpił do programu edukacyjnego pn. "Wybierz Zycie – Pierwszy krok". Głównym celem programu było zmniejszenie występowania i umieralności na raka szyjki macicy.

Cele szczegółowe:

• zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli HPV w jego powstawaniu,
  • podniesienie świadomości o czynnikach zwiększających ryzyko raka szyjki macicy (profilaktyka pierwotna i wtórna),
  • motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie,
  • przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym,
  • dostarczenie informacji o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne, im wcześniej zaczniesz się leczyć, tym łatwiejsza będzie kuracja.

W programie udział wzięli uczniowie klas:

• I a Szkoły Przysposabiającej do Pracy,
  • II M/C Branżowej Szkoły I Stopnia,
  • III M Branżowej Szkoły I Stopnia.

Programem zostali również objęci nauczycieli, wychowawcy, rodzice. Edukacja uczniów odbyła się w formie zajęć warsztatowych. Uczniowie chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Udział w programie pozwolił przybliżyć im treści dotyczące zagrożeń związanych z zakażeniem wirusem HPV i profilaktyką raka szyjki macicy. Uczniowie uświadomili sobie wagę problemu oraz znaczenie działań profilaktycznych. Uważali, że zajęcia były ciekawe, a przede wszystkim bardzo przydatne.

Autor: Anna Wirecka