Innowacja pedagogiczna "Podróże po Polsce", część II "Mazowsze - serce Polski" - 11.2022r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 listopada 2022

Za nami drugie spotkanie w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pn.: „Podróże po Polsce”. Podczas zajęć zatytułowanych „Mazowsze – serce Polski”, które odbyły się 29 listopada 2022r., młodzież miała okazję odwiedzić wirtualnie wiele miejsc i przyswoić wiadomości dotyczące województwa mazowieckiego wraz z jego piękną stolicą – Warszawą, będącą jednocześnie miastem stołecznym naszej Ojczyzny.

"Mazowsze - serce Polski" autorstwa Monika Zych

Mazowieckie, położone w środkowo – wschodniej Polsce, graniczące z sześcioma województwami, jest największym województwem w państwie. Równinne, naznaczone pasami przeplatającymi się pól, łąk, miast i wsi, przecięte wstęgą Wisły jest krainą pełną turystycznych skarbów. Kluczem jej jest historia ziemi, dziś stanowiącej serce Polski. Jest to jednocześnie najszybciej rozwijający się i najbogatszy region w kraju.

Przeprowadzone zajęcia miały na celu zainteresowanie młodzieży walorami turystycznymi Mazowsza, które warto zobaczyć, m.in.: Zamek książąt mazowieckich w Czersku, Zamek w Ciechanowie, Pałac Krasińskich w Radziejowicach, Pałac Królewski w Wilanowie, Zamek na Liwie, Dworek w Żelazowej Woli – miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, zielone płuca Mazowsza, czyli Puszczę Kampinoską oraz wiele innych atrakcji zadziwiających swoją różnorodnością. Podczas spotkania wychowankowie mieli okazję poznać również największe miasta województwa mazowieckiego, tj. Płock, Łomżę, Pruszków i oczywiście stolicę naszego pięknego kraju – Warszawę, która jest ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. To tutaj znajdują się ważne dla Polski siedziby: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu i Senatu, Rady Ministrów oraz Narodowego Banku Polskiego. Młodzież poznała nie tylko Syrenę Warszawską, będącą herbem i symbolem Warszawy, ale także zabytki: Stare Miasto z Kolumną Zygmunta, Łazienki Królewskie, ponadto Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki „Kopernik”, Stadion Narodowy oraz słynny Pałac Kultury i Nauki.

Uzupełnieniem zajęć było poznanie legendy „Wars i Sawa”, obejrzenie przez wychowanków albumów ukazujących piękno Mazowsza i jego stolicy, a także poznanie tradycyjnych mazowieckich przysmaków, stroju ludowego oraz charakterystycznego dla tego regionu Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

W części końcowej spotkania, podczas którego można było usłyszeć słynne muzyczne przeboje, tj. „Piosenka o mojej Warszawie”, „Sen o Warszawie”, czy „Stacja Warszawa”, wychowankowie sprawdzili również swoje wiadomości na temat Mazowsza rozwiązując krzyżówkę. Z zadaniem tym, jak zawsze, poradzili sobie śpiewająco.


Autorzy innowacji – Małgorzata Kocjan, Agnieszka Śmiech

Autorzy tekstu i zdjęć – Małgorzata Kocjan, Agnieszka Śmiech

Autor: Agnieszka Śmiech, Małgorzata Kocjan