Innowacja pedagogiczna "Podróże po Polsce" -"Zaczarowane drogi Podlasia" - luty 2023r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 marca 2023

Podróżując po Polsce, nie sposób pominąć malowniczo położony region, jakim jest Podlasie. Obszar ten, leżący na Nizinie Podlaskiej w północno-wschodniej Polsce, graniczący od wschodu z Białorusią a od północnego-wschodu z Litwą, jest naturalny, dziewiczy, niezadeptany przez turystów.

Pokryty lasami, bagnami, jeziorami, poprzecinany rzekami: Biebrzą, Narwią, Bugiem oraz Krzną stanowi najmniej zurbanizowaną część Polski. Jest to kraina łosi, żubrów, bobrów i niezliczonej ilości bocianów. Klimat i krajobraz jaki tworzą kolorowe budynki cerkwi, drewniane domy oraz sielskość miejsc, sprawiają wrażenie jakby świat zatrzymał się tu dawno temu. To prawdziwa podróż w czasie, na którą 27. 02. 2023 roku zostali zaproszeni wychowankowie Ośrodka, w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pn.: „Podróże po Polsce”. Spotkanie zatytułowane „Zaczarowane drogi Podlasia” ukazało młodzieży najbardziej zróżnicowany region w Polsce pod względem etnicznym i kulturowym, który oprócz Polaków zamieszkują inne narodowości i wyznania, tj. Białorusini, Litwini, Tatarzy, Rosjanie, Ukraińcy, Romowie, Żydzi a ponadto jest najliczniejszym w naszym kraju skupiskiem ludności prawosławnej.

Podlasie, ze stolicą w Białymstoku, to region z ciekawymi rzekami i jeziorami, pięknymi krajobrazami, uroczymi miejscowościami i uzdrowiskami, który porastają aż cztery parki narodowe: Białowieski, Biebrzański, Narwiański i Wigierski oraz Puszcza Białowieska wpisana na listę UNESCO, które zapraszają turystów na wielokulturowe atrakcje, tj. Pałac Branickich, Muzeum Podlaskie, Cerkiew Świętego Ducha i wiele innych. Kraina Otwartych Okiennic, będąca unikatową atrakcją Podlasia, ukazująca drewniane chaty, drogi, prostotę i piękno regionu, jak również Podlaski Szlak Kulturowy „Drewno i Sacrum” z wyjątkową architekturą, czy Europejska Wieś Bociania, to tylko niektóre miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić przebywając w tej część Polski.

Podlasie to także wspaniała kuchnia, która jest od wieków taka sama: prosta, oparta na lokalnych produktach sezonowych, pożywna i co najważniejsze… smaczna! To przede wszystkim potrawy z popularnych w tym regionie ziemniaków. Dużą sławą cieszą się kołduny, kartacze, bliny, babka i kiszka ziemniaczana oraz kindziuk. Podlasie to również tradycyjne wędliny, których smak znany jest w całej Polsce, to stroje ludowe, makatki, gwara podlaska - charakterystyczna dla tego regionu i oczywiście tańce podlaskie. O tych pięknych miejscach i ciekawostkach wychowankowie mogli się przekonać oglądając prezentację multimedialną oraz bogato ilustrowane albumy, a także składając kolorowe puzzle. Sprawdzeniu nabytej wiedzy służył przygotowany przez organizatorów qiuz „Prawda- Fałsz”, z którym wychowankowie doskonale sobie poradzili.

 

Autorzy innowacji, tekstu i zdjęć: Małgorzata Kocjan, Agnieszka Śmiech

Autor: Agnieszka Śmiech, Małgorzata Kocjan