Spotkania Koła filmowego "X Muza" - listopad 2019

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 listopada 2019

Koło filmowe utworzone zostało z myślą o wychowankach Ośrodka. Zawiera propozycje spotkań, w czasie których najpierw oglądane są filmy, a następnie prowadzone dyskusje na tematy w nich poruszane. Celem nadrzędnym jest zachęcenie młodzieży do odczuwania radości i satysfakcji z odbioru sztuki jaką jest film.

Istotą spotkań jest przybliżenie młodym ludziom tych dzieł, które powinny stanowić lekturę obowiązkową każdego prawdziwego kinomana. Spotkania te nie mogą zagwarantować, że każdy film spodoba się wszystkim uczestnikom, jednak różnorodność tematyczna i uwzględnianie gustów widzów gwarantuje, że każdy z zainteresowanych znajdzie dla siebie atrakcyjny tytuł. Cykle mają rozbudzać zaciekawienie sztuką filmową przez duże "S", nie zaś zniechęcać do niej. Każde spotkanie koła filmowego to okazja do dyskusji na temat wyświetlanego obrazu. Młodzież zachęcana jest przez prowadzącego do recenzji słownych, wyrażania krytyki. Nauczyciel jest przewodnikiem, pomaga w interpretacji sztuki, kieruje dyskusją, prowokuje do stawiania sądów, wyciągania wniosków.

Od września bieżącego roku miejsce miały trzy spotkania, na których wychowankowie uczestniczyli w projekcjach następujących filmów:

 • "Przypadek" w reż. K. Kieślowskiego,
 • "Forrest Gump" w reż. R. Zemeckisa,
 • "Piękny umysł" w reż. R. Howarda.

Po każdym seansie wychowankowie dzielili się swoimi wrażeniami i refleksjami. Po obejrzeniu filmu "Przypadek" zrozumieli, w jakiej mierze nasze życie może zależeć od przypadku i od wyborów przed którymi codziennie jesteśmy stawiani. "Forrest Gump" pokazał, że bycie innym wcale nie oznacza bycie gorszym, a człowiek mimo sukcesów i bogactwa nigdy nie powinien rezygnować z poszukiwania tego, co dla niego najważniejsze. Natomiast "Piękny umysł" uświadomił wychowankom, że człowiek chory na schizofrenię to nie szaleniec, ale cierpiący, zagubiony w nieistniejącej rzeczywistości człowiek.

Autor: Anna Grosicka; Foto: Anna Grosicka

Galeria

 • Powiększ zdjęcie film

  film

 • Powiększ zdjęcie film

  film

 • Powiększ zdjęcie film

  film