Lapbook "Wiosna" w wykonaniu klasy IIIa SPdP - marzec 2021

23 marca 2021

Lapbook to forma kreatywnego i samodzielnego zaprezentowania informacji i usystematyzowania ich w sposób zaproponowany przez autora. Jest on wykonany z kartonu, w środku którego przykleja się papierowe książeczki, kieszenie, harmonijki pozwalające na uporządkowanie wiadomości. Wszystko to umożliwia szybsze zapamiętywanie i łatwiejsze odtwarzanie.

Lapbook to swego rodzaju obrazkowa mapa myśli, na której uczeń umieszcza materiały na dany, interesujący go temat.

Przy konstruowaniu lapbooka:

• pobudzamy zmysły,
  • ćwiczymy motorykę ręki,
  • zachęcamy do podejmowania wysiłku związanego z nabyciem umiejętności czytania i liczenia,
  • poszerzamy zasób słownictwa,
  • systematyzujemy wiedzę.

Lapbook poprzez mobilne elementy sprawia, że nauka staje się ciekawsza, pełna niespodzianek, zagadek. Tworzenie lapbooka uczy również, jak organizować sobie pracę i jak wykorzystać wiedzę już zdobytą lub jak skutecznie po nią sięgać. Gotowe lapbooki mogą nam służyć do powtórzenia materiału, jak również do jego pogłębienia. Zamieszczane w lapbooku informacje możemy poszerzać albo wymienić na inne wiadomości. Wykorzystamy je na każdym przedmiocie.

Uczniowie z klasy III a Szkoły Przysposabiającej do Pracy wykorzystali tę formę systematyzowania wiedzy do utrwalenia wiadomości na temat wiosny. Przez tydzień gromadziliśmy różnorodne informacje dotyczące wiosny: daty, cechy charakterystyczne tej pory roku, przysłowia związane z wiosną oraz wiosennymi miesiącami, ciekawostki o roślinach i zwierzętach w okresie wiosennym. W naszym lapbooku znalazły się również wiosenne zagadki, memory, quizy, matematyczne potyczki oraz ćwiczenia ortograficzne.

Zajęcia prowadzone tą metodą pobudziły uczniów do większej aktywności oraz zaangażowania. Podczas pracy nad lapbookiem uczniowie pomagali sobie wzajemnie, wymieniali się między sobą zgromadzonymi materiałami oraz przedstawiali własne pomysły i kreatywne rozwiązania.

Autor: Anna Grosicka; Foto: Anna Grosicka